Adaptační program

Nástup do dětské skupiny může být pro dítě i rodiče velká změna, velmi záleží na osobnosti dítěte, výchově, jeho porozumění tomu, co ho čeká a také na celkovém přístupu rodičů a personálu. Negativním emocím dětí lze předcházet.

Nejdůležitější je uvědomění rodičů a pečovatelů, že rodiče a pečovatelé dělají v každé chvíli vše tak, jak nejlépe umí pro dobro dítěte a že všechny omyly a neúspěchy se dají napravit.

Dětská skupina Lvíček z. s. nabízí rodičům týdenní ADAPTAČNÍ PROGRAM, díky kterému mohou rodiče s dítětem týden navštěvovat dětskou skupinu.

Týdenní adaptační program:

Je v čase od 8:45- do 9:45 Prosíme rodiče o dodržování času aby nenarušovaly chod dětské skupiny mimo tuto dobu.

V tomto čase se zapojíte do komunitního kruhu, výchovně kreativního bloku a svačinky.

Zkrátka vše tak, aby dítě i rodiče věděli, co je čeká, aby mohli získat důvěru a jistotu v dětské skupině a zalíbili si ji.

Nejdříve vše sdílí společně s rodičem, následně je rodič stále s námi, ale péči již přebírají chůvy a pak společně v den D nastoupíme do dětské skupiny.

Jak na to v den D?

 

  1. Dejte čas dítěti i sobě – Vnímejte, jak se dítě cítí. Jak se cítíte Vy? Platí, že když je rodič v klidu, dítě bude klidnější taky. Pojmenujte emoci dítěte, nepotlačujte emoci, pokud bude negativní.
    Např. “Pláčeš? Bojíš se? To bude dobré, pojď podíváme se do herny spolu.”
  1. Dopředu to proberte – Věcně, jednoduše, konkrétně, pokuste se vytvořit dítěti maximální vnitřní stabilitu a jistotu toho co ho čeká.
    Např. “Ráno se přivítáš s ostatníma dětma a tetou, pohrajete si, pak půjdete ven, pak bude oběd a pak už si pro Tebe přijdu.”
  2. Ptejte se, co by mu pomohlo – Naplňte dětskou potřebu. Např. Pokud se Vás nebude chtít dítě pustit, zůstaňte sním ještě chvíli o samotě v šatně. Často pomáhá domluvit si nějakou odměnu co bude po školce za to že to ve školce dítě krásně zvládne.
  3. Domluvte si to s pečovatelkou – Řekněte si to jak to chcete, kolik máte času, řekněte si o pomoc pokud bude třeba.
    Např. “Nespěchám, navíc malá pláče, budeme spolu ještě chvíli tady v šatně a pak za Vámi přijdeme.”
  4. Předání – pokud se od vás dítě nechce odloučit položte jej na zem, uvědomte chůvu že už je čas rozloučit se, ujistěte dítě v jeho potřebách a mi si jej přebereme tak aby to nebylo odebrání z vaší náruče. 

Z naší dlouholeté zkušenosti je  nejkrásnější nástup u dětí jejichž rodiče jsou rozhodnuti k pravidelné každodenní docházce, takové děti se adaptují rychleji.

Pokud jsou děti malé je ideální začínat s krátkou každodenní docházkou 3h denně a postupně pak navyšovat. I když pak v dalších měsících dítě bude třeba jen 3x v týdnu v dětské skupině je intenzivní pravidelný začátek dobrým startem. 

Chystáte-li se zpět do práce doporučujeme začít u nás dříve, nástupem do kolektivu bývají děti častěji nemocné a tak období zvyknutí si na dětskou skupinu se může prodloužit. 

Přejeme Vám ze srdce ten nejpohodovější a nejhladší nástup a těšíme se na Vás i Vaše děti.

Při docházce dítěte mladšího 2 let a podmínce neodebrání rodičovského příspěvku je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin.