Adaptační program

Nástup do dětské skupiny může být pro dítě i rodiče velká změna, velmi záleží na osobnosti dítěte, výchově, jeho porozumění tomu, co ho čeká a také na celkovém přístupu rodičů a personálu. Negativním emocím dětí lze předcházet.

Nejdůležitější je uvědomění rodičů a pečovatelů, že rodiče a pečovatelé dělají v každé chvíli vše tak, jak nejlépe umí pro dobro dítěte a že všechny omyly a neúspěchy se dají napravit.

Dětská skupina Lvíček Oskárek nabízí rodičům ADAPTAČNÍ PROGRAM, díky kterému mohou rodiče s dítětem nezávazně a zdarma navštívit dětskou skupinu na zkoušku.

Poprvé dítě přichází s rodičem a společně s ním si pohraje a ochutnat jídlo, které v dětské skupině děti dostávají. Zkrátka vše tak, aby dítě i rodiče věděli, co je čeká, aby mohli získat důvěru a jistotu v dětské skupině a zalíbili si ji.

Jelikož každé dítko je individuální, bude i počet návštěv individuální.

Nejdříve si hraje a vše sdílí společně s maminkou, následně je maminka stále s námi, ale péči již přebírají chůvy a pak společně v den D nastoupíme do dětské skupiny.

Náš adaptační program je inspirován jedinečným výchovným přístupem rodičů k dětem – Nevýchova. Inspiraci jsme čerpali především na blogu.

Jak na to v den D?

 

  1. Dejte čas dítěti i sobě – Vnímejte, jak se dítě cítí. Jak se cítíte Vy? Platí, že když je rodič v klidu, dítě bude klidnější taky. Pojmenujte emoci dítěte, nepotlačujte emoci, pokud bude negativní.
    Např. “Pláčeš? Bojíš se? To bude dobré, pojď podíváme se do herny spolu.”
  1. Dopředu to proberte – Věcně, jednoduše, konkrétně, pokuste se vytvořit dítěti maximální vnitřní stabilitu a jistotu toho co ho čeká.
    Např. “Ráno se přivítáš s ostatníma dětma a tetou, pohrajete si, pak půjdete ven, pak bude oběd a pak už si pro Tebe přijdu.”
  2. Ptejte se, co by mu pomohlo – Naplňte dětskou potřebu. Např. Pokud se Vás nebude chtít dítě pustit, pojďte s ním do herny nebo např. zůstaňte chvíli o samotě v šatně.
  3. Domluvte si to s pečovatelkou – Řekněte si to jak to chcete, kolik máte času, řekněte si o pomoc pokud bude třeba.
    Např. “Nespěchám, navíc malá pláče, budeme spolu ještě chvíli tady v šatně a pak za Vámi přijdeme.”

 

Přejeme Vám ze srdce ten nejpohodovější a nejhladší nástup a těšíme se na Vás i Vaše děti.

Při docházce dítěte mladšího 2 let a podmínce neodebrání rodičovského příspěvku je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin.